SILVER STAR

For gallantry in action . . .

 

399th INFANTRY REGIMENT*

Rank at time of Award/Name, Unit (Town nearest to Location of Act for Which Decorated)

First Oak Leaf Cluster

Captain Altus E. Prince, Commander, Company B (Bitche, France)

2d Lieutenant Marcel W. Novotny, Company K (Beilstein, Germany)
2d Lieutenant Roland G. Watson, Company E (Jagstfeld, Germany)

Technical Sergeant James S. Langridge, Company A (Bitche, France)

Silver Star

Lieutenant Colonel Bernard V. Lentz, Commander, 3d Battalion (Bitche, France)
Lieutenant Colonel George F. Spiegel, Commander, 2d Battalion (Reyersviller, France)
Lieutenant Colonel Elery M. Zehner, Commander, 1st Battalion (Lembach, France)

Captain Frederick D. Batrus, Commander, Company K (Beilstein, Germany)
Captain Ronan W. Campion, Commander, Company C (Camp de Vacances, France)
Captain Newton J. Heuberger, Commander, Company F (Neufmaisons, France)
Captain Travis C. Hopkins, Commander, Company I (St. Remy, France)
Captain Richard F. Howard, 2d Battalion (Lemberg, France) (Posthumous)
Captain (Chaplain) Thaddeus J. Koszarek, Regimental Chaplain (Raon L'Etape, France)
Captain Joseph A. Majeski, Commander, Company B (Schwaigern, Germany)
Captain Kenneth M. Morgan, S-2, 2d Battalion (Talheim, Germany)
Captain Alfred E. Olson, Jr., Commander, Company I (Lemberg, France)
Captain William P. Smith, Commander, Company E (Sontheim, Germany)
Captain Richard G. Young, Commander, Company A (St. Remy, France)

1st Lieutenant David W. Ballie, Company A (Bitche, France)
1st Lieutenant Warren D. Behrens, Company K (Lemberg, France)
1st Lieutenant Duncan M. Emery, Company F (Lemberg, France)
1st Lieutenant Harry G. Flanagan, Commander, Company B (Lemberg, France)
1st Lieutenant Samuel V. Foster, 3d Battalion (Raon L'Etape, France)
1st Lieutenant Jerre K. Griffith, S-2, 1st Battalion (Lemberg, France)
1st Lieutenant Fabian S. Hechtkopf, Company I (Lemberg, France)
1st Lieutenant John M. Jenkins, 1st Battalion (Camp de Vacances, France)
1st Lieutenant George A. Sarles, Jr., 2d Battalion (Talheim, Germany)
1st Lieutenant James P. Shields, 1st Battalion (Flein, Germany)
1st Lieutenant Roy E. Simmons, Company L (Eastern France)
1st Lieutenant Bennett D. Taylor, Jr., Company L (Beilstein, Germany)
1st Lieutenant Andrew A. Victor, 2d Battalion (Spitzberg Hill/Lambach, France)
1st Lieutenant Richard D. Van Allen, Company K (Neufmaisons, France) (Posthumous)

2d Lieutenant John B. Collins, 2d Battalion (Talheim, Germany)
2d Lieutenant Harry D. Lampert, 3d Battalion (Lemberg, France)
2d Lieutenant Russell P. Leahy, 1st Battalion (Flein, Germany)
2d Lieutenant Martin V. Quinlan, Company F (Sontheim, Germany)
2d Lieutenant Elwood H. Shemwell, Company C (Lemberg, France)
2d Lieutenant Rudolph Steinman, Company D (Bitche, France)
2d Lieutenant Roland G. Watson, Company E (Flein, Germany) (Posthumous)

Technical Sergeant William Achatz, Company E (Flein, Germany)
Technical Sergeant Charles W. Blanchard, Company E (Sontheim, Germany)
Technical Sergeant Sigmund Christenson, Company A (Flein, Germany) (Posthumous)
Technical Sergeant Ignatius J. Domblewski, Company A (Bitche, France)
Technical Sergeant Joseph H. Greer, Company I (Spitzberg Hill/Lambach, France)
Technical Sergeant John N. Harlow, Company G (Hottviller, France)
Technical Sergeant Joseph A. Spiegler, Company L (Lemberg, France)

Staff Sergeant James J. Amoroso, Company A (Heilbronn, Germany)
Staff Sergeant Richard S. Atkinson, Company D (Raon L'Etape, France)
Staff Sergeant John W. Borders, Company B (Bitche, France)
Staff Sergeant John P. Butler, Company L, (Lemberg, France) (Posthumous)
Staff Sergeant George E. Caley, Company C (Bitche, France)
Staff Sergeant Melvin V. Denham, Company F (Spitzberg Hill/Lambach, France)
Staff Sergeant Jose DeJ. Diaz (Spitzberg Hill/Lambach, France)
Staff Sergeant Merlin E. Doak, Company B (Bitche, France)
Staff Sergeant Frank J. Fischl, Company D (Raon L'Etape, France)
Staff Sergeant Charles R. Frint, Company A (Heilbronn, Germany)
Staff Sergeant Joseph Galiazzi, Company A (Bitche, France) (Posthumous)
Staff Sergeant James J. Harte, Company C (St. Remy, France)
Staff Sergeant Henry Kiwio, Company A (Lemberg, France)
Staff Sergeant Stanley D. La Brake, Company A (Bitche, France)
Staff Sergeant Charles E. Lafferty, Company I (Reyersviller, France)
Staff Sergeant William C. Laverty, Company I (Neufmaisons, France)
Staff Sergeant Anthony S. Leo, Company A (Bitche, France)
Staff Sergeant Martin M. McDuffy, Company L (Neufmaisons, France)
Staff Sergeant Gilbert B. Moniz, Company A (Heilbronn, Germany)
Staff Sergeant Walter L. Moore, Company I (Bitche, France) (Missing in action)
Staff Sergeant Elmer E. Odell, Company E (Spitzberg Hill/Lambach, France)
Staff Sergeant Edward X. Revere (Raon L'Etape, France)
Staff Sergeant Francis Schilberger, Company F (Lemberg, France) (Posthumous)
Staff Sergeant Russell M. Sefing, Company K (Spitzberg Hill/Lambach, France)
Staff Sergeant Louis W. Snyder, Company F (Lemberg, France)
Staff Sergeant Clarence K. Spence (Abstatt, Germany)
Staff Sergeant Monroe H. Watts (Cirey-sur-Vesouze, France)
Staff Sergeant Lloyd H. White, Company E (Flein, Germany)
Staff Sergeant Robert A. White, Company F (Lemberg, France)
Staff Sergeant Woodrow Wilson, Company A (Camp de Bitche, France)
Staff Sergeant James M. Wright (Heilbronn, Germany) (Posthumous)
Staff Sergeant Lucian A. Zarlenga, Company A (Baccarat, France) (Posthumous)

Sergeant Robert W. Barr (Neufmaisons, France)
Sergeant Charles L. Boonen, Anti Tank Company (Schwangerbach, France)
Sergeant Theodore D. Brundidge, Company E (Lemberg, France)
Sergeant Thurston E. Cox, Company I (Spitzberg Hill/Lambach, France)
Sergeant Claude Currier, Jr., Company A (Raon L'Etape, France)
Sergeant Frederick E. Drew, Company G (Talheim. Germany)
Sergeant Dominic J. Giannini, Company C (Heilbronn, Germany)
Sergeant George D. Grant, Company A (Sohlbach, Germany)
Sergeant Homer H. Hall, Company D (Bitche, France) (Missing in action)
Sergeant John W. Hambric, Company A (Baccarat, France)
Sergeant Clifford W. LaBelle, Company B (Bitche, France)
Sergeant Raymond J. McIntire, Company A (Helfenberg, Germany) (Posthumous)
Sergeant William E. Morgan, Company I (Spitzberg Hill/Lambach, France) (Posthumous)
Sergeant Frank J. Rubino, Company C (Lemberg, France)
Sergeant Edward A. Rusinovich, Company K (Neufmaisons, France)
Sergeant Clarence L. Sutton, Company A (Baccarat, France) (Posthumous)
Sergeant Francis T. Twomey, Company F (Beilstein, Germany) (Posthumous)
Sergeant Robert R. Van Steenberg, Company D (Flein, Germany)
Sergeant Lester V. Wagnon, Company I (Neufmaisons, France)
Sergeant Arthur S. Weiss, Company B (Bitche, France)

Corporal Woodrow W. Gilbert, Company A (St. Louis-les-Bitche, France) (Posthumous)
Corporal Roy Kaminske (Raon L'Etape, France)
Corporal Edward J. Maloney (Heilbronn, Germany)
Corporal Willard R. McCarty (Elmstein, Germany) (Missing in action)

Technician 4th Grade George Demopoulos, Medical Detachment (Beilstein, Germany)
Technician 4th Grade Joe F. Prosser, Medical Detachment (Lemberg, France)
Technician 4th Grade Charles E. Worley, HQ Company/1st Battalion (Camp de Vacances, France)

Technician 5th Grade Harold T. Becraft, Medical Detachment (Raon L'Etape, France)
Technician 5th Grade Miguel A. Escalera, Company C (Abstatt, Germany)

Private First Class Manford A. Baker, Company C (Heilbronn, Germany)
Private First Class George A. Boe, Medical Detachment (Lambach, France) (Posthumous)
Private First Class Charles P. Boyce, Company E (Lemberg, France)
Private First Class Joseph T. Chuey, Sr., Company K (Beilstein, Germany)
Private First Class Seth A. Cockrell, Company G (Talheim, Germany) (Posthumous)
Private First Class Lester Fraley, Company A (St. Louis-les-Bitche, France) (Posthumous)
Private First Class Robert A. Fraser, Company G (Talheim, Germany)
Private First Class Arthur C. Grimm, Company B (Heilbronn, Germany)
Private First Class Melvin R. Hafeman, Company I (Reyersviller, France) (Posthumous)
Private First Class Joseph W. Harshman, Company B (Raon L'Etape, France)
Private First Class Joseph A. Hofmann (Baccarat, France) (Posthumous)
Private First Class Richard L. Holl, HQ Company/1st Battalion (Bitche, France) (Missing in action)
Private First Class Robert F. Howell (Neufmaisons, France) (Posthumous)
Private First Class Leon A. Januszewski, Medical Detachment (Heilbronn, Germany) (Missing in action)
Private First Class John W. Johnson, Company A (Lemberg, France)
Private First Class Richard J. Jones, Company B (Lemberg, France)
Private First Class Nelson G. Klein, Company H (Hottviller, France)
Private First Class John L. Klomp, Company A (Heilbronn, Germany)
Private First Class Vernon A. Long (Bitche, France) (Missing in action)
Private First Class Douglas E. MacDonald, Company L (Neufmaisons, France)
Private First Class Wayne T. Martin (Heilbronn, Germany)
Private First Class Robert A. Masters, Company K (Bitche, France)
Private First Class John McCarthy, Company A (St. Remy, France) (Posthumous)
Private First Class Harold L. Meins, HQ Company/3d Battalion (Lemberg, France)
Private First Class Joe Munn, Jr., Company E (Sontheim, Germany)
Private First Class Joe C. Patterson (Enchenberg, France) (Missing in action)
Private First Class Vernon W. Patterson (Raon L'Etape, France)
Private First Class Robert K. Pearson, Company G (Talheim, Germany)
Private First Class Robert Pfeiffer (Lemberg, France)
Private First Class William A. Pondrom, Company A (Baccarat, France) (Posthumous)
Private First Class Paul E. Porter, Company H (Neufmaisons, France)
Private First Class Robert L. Reynolds, Company B (Gagernberg, Germany)
Private First Class Marvin J. Samplawski, Company A (Baccarat, France)
Private First Class John W. Savage, Company A (Sontheim, Germany) (Posthumous)
Private First Class Jesse H. Slaughter, Company E (Sontheim, Germany) (Posthumous)
Private First Class Eugene E. Swartz, Company A (St. Louis-les-Bitche) (Posthumous)
Private First Class Robert H. Talbert, Company K (Neufmaisons, France)
Private First Class Eugene E. Taylor (Beilstein, Germany) (Posthumous)
Private First Class Ernest F. Van Daalen, Regimental HQ Company (Reyersviller, France) (Posthumous)
Private First Class David E. Van Norman, Company A (Flein Woods/Flein, Germany)
Private First Class Joseph E. Versiackas, Company H (Talheim, Germany) (Posthumous)
Private First Class Raymond Vigeant, Company G (Siersthal, France)
Private First Class Jacob Vogt, Company I (Spitzberg Hill/Lambach, France)
Private First Class Joseph E. Wallace, Company E (Sontheim, Germany)
Private First Class Edward A. Warner, Company I (Bitche, France) (Posthumous)
Private First Class Charles D. White, Company I (Lemberg, France) (Missing in action)

Private Frederick L. Allen (La Rappe, France) (Posthumous)
Private Robert Barker, Company G (Schozach, Germany)
Private Edward D. Cook, Company A (Baccarat, France) (Posthumous)
Private Edward R. Gondolf, Company I (Lemberg, France) (Missing in action)
Private Ulysses S. Henry, Company I (Pataiville, France) (Posthumous)
Private Joseph Kazer, Company F (Spitzberg Hill/Lambach, France)
Private Clyde R. Magee, Company B (Raon L'Etape, France)
Private Clayton M. Perryman (Heilbronn, Germany) (Posthumous)
Private Darrell F. Richardson (Lemberg, France) (Posthumous)


*Units of assignment if/as indicated in The Story of the Century and the latest 100th Infantry Division Association roster; corrections or additional information are welcome. For corrections regarding unit of assignment, please contact the Website Manager at aegis@bedford.net.

Requests for additions or changes to the list should be forwarded to Mr. Bob Tessmer, Chairman, 100th Infantry Division Association Website Committee, at RTess32@aol.com. If the request involves an addition, please be prepared to submit copies of authorization documents, or page numbers from The Story of the Century containing confirmation of award.

Back

Home