SILVER STAR

 

For gallantry in action . . .

 

398th INFANTRY REGIMENT*

Rank at time of Award/Name, Unit (Town nearest to Location of Act for Which Decorated)

First Oak Leaf Cluster

Staff Sergeant Wilbert C. Grimm, Company G (Jagstfeld, Germany) (Posthumous)

Silver Star

Colonel Paul G. Daly, Regimental Commander (Eastern France)

Lieutenant Colonel Ralph C. McCrum, Commander, 1st Battalion (Murrhardt, Germany)

Captain Elba W. Bowen, S-3, 2d Battalion (Goetzenbruck, France)
Captain Robert E. Brinkerhoff, Commander, Company L (Bitche, France)
Captain Matthew B. Einsmann, Commander, Company G (Bitche, France)
Captain Thomas H. Garahan, Commander, Company E (Bitche, France)
Captain Warren E. Haught, Commander, Company F (St. Prayel, France)
Captain John R. Helms Roan L'Etape, France (Missing in Action)
Captain William E. Nelson, Commander, Company K (Bitche, France)
Captain Howard D. Smith,Commander, Company F (Reyersviller, France)

1st Lieutenant George H. Adams, Commander, Company F (Bitche, France)
1st Lieutenant Arthur P. Allen, Company F (Soucht, France)
1st Lieutenant John M. Albright, Commander, Company I (Bitche, France) (Posthumous)
1st Lieutenant Albert Campbell, Company K (Camp de Bitche, France)
1st Lieutenant Robert C. Cook, Company C (La Trouche, France) (Posthumous)
1st Lieutenant William E. Kantor, Company F (Jagstfeld, Germany)
1st Lieutenant James A. Keddie, Company E (Reyersviller, France)
1st Lieutenant John P. Lonsberg, Company F (Reyersviller, France)
1st Lieutenant Lloyd C. McNally, Company I (Rosteig, France)
1st Lieutenant John C. Meaney, Jr., Company C (Bitche, France) (Posthumous)
1st Lieutenant Henry J. Pajak, Company K (Raon L'Etape, France)
1st Lieutenant Sam B. Passero, Company E (Jagstfeld, Germany)
1st Lieutenant John W. Pittman, Company E (Soucht, France)
1st Lieutenant Edward A. Silk, Company E (Goetzenbruck, France)
1st Lieutenant Albert J. Sinofsky, Company C (Rimling, France)
1st Lieutenant Walton R. Thompson, Company G (Alt Schmel, France)

2d Lieutenant Charles W. Beitz, Company F (Frohnfalls, Germany)
2d Lieutenant James E. Byrd, Company E (St. Prayel, France)
2d Lieutenant David W. Dixon, Company I (Lemberg, France)
2d Lieutenant Warren C. Herold, Company G (Jagstfeld, Germany)
2d Lieutenant Clarence R. Hix, Company C (Etival, France)
2d Lieutenant Arthur F. Jennings, Company A (Ödheim, Germany)
2d Lieutenant Marven L. Larson, Company I (Bitche, France)
2s Lieutenant Theodore H. Lederer, Company M (Bitche, France)
2d Lieutenant John J. Lynch, Company B (La Trouche, France) (Posthumous)
2d Lieutenant Frank M. Reinhart, Company C (Ödheim, Germany) (Posthumous)
2d Lieutenant Alfred J. Rizzo, Company K (Heilbronn, Germany)
2d Lieutenant Samuel L. Rosenberg, Company I (Heilbronn, Germany) (Posthumous)
2d Lieutenant Walter P. Smith, Jr., Company H (Goetzenbruck, France)
2d Lieutenant William E. Stoddard Company A (Bitche, France)
2d Lieutenant George Wilkens, 3d Battalion (Lemberg, France) (Posthumous)
2d Lieutenant Vincent G. Williams, Company I (Bitche, France)
2d Lieutenant Walter S. Williams, Jr., Company L (Heilbronn, Germany) (Posthumous)

Technical Sergeant Archie E. Boling, Company I (Guising, France)
Technical Sergeant Paul E. Brannon, Company L (Heilbronn, Germany)
Technical Sergeant James M. Drumm, Company E (St. Blaise, France)
Technical Sergeant Stephen J. Dutko, Company K (Siersthal, France) (Missing in Action)
Technical Sergeant Frank J. Grakus, Company B (La Trouche, France)
Technical Sergeant James C. Harris, Company G (Jagstfeld, Germany) (Posthumous)
Technical Sergeant Robert Hosse, Company H (Soucht, France) (Posthumous)
Technical Sergeant Benjamin Kuzminski, Company E (Jagstfeld, Germany)
Technical Sergeant Nicholas Pondo, Company F (Reyersviller, France)
Technical Sergeant Raymond M. Rose, Company E (Bitche, France)
Technical Sergeant Paul J. Santora, Company B (Ödheim, Germany)
Technical Sergeant Daniel J. Skotarski, Company K (Heilbronn, Germany)

Staff Sergeant William R. Birchall, Company F (Schorbach, France)
Staff Sergeant Lyda Browning, Company B (Bitche, France)
Staff Sergeant Anthony C. Bruno, Company I (Enchenberg, France) (Posthumous)
Staff Sergeant Edward J. Cavanaugh, Company E (Bitche, France)
Staff Sergeant Clarence M. Groat, Company G (Jagstfeld, Germany)
Staff Sergeant Cecil F. Huckaby, Company H (Soucht, France)
Staff Sergeant Theodore M. Ihrig, Company C (Rimling, France) (Missing in Action)
Staff Sergeant Charles R. Johnson, Company A (Reyersviller, France)
Staff Sergeant Albert J. Kazelis, Companies A and E (Bitche, France)
Staff Sergeant Ephraim Lavangie, HQ Company/2d Battalion (Bitche, France)
Staff Sergeant William J. Levesque, Company F (Reyersviller, France)
Staff Sergeant Edward P. McKenna, Company G (Bitche, France)
Staff Sergeant Bernie L. Mika, Company G (Goetzenbruck, France)
Staff Sergeant Paul E. Minshall, Company C (Willsbach, Germany)
Staff Sergeant Kermit C. Moffitt, Company L (Heilbronn, Germany)
Staff Sergeant Harry E. Rice, Company B (Ödheim, Germany)
Staff Sergeant William J. Ryan, Company E (Jagstfeld, Germany)
Staff Sergeant Matthew W. Schaefer, Company H (Soucht, France)
Staff Sergeant John J. Skawinski, Company I (Bitche, France)
Staff Sergeant Griffin D. Smith, Company C (Bitche, France) (Missing in Action)
Staff Sergeant Joseph R. Strickland, Jr., Company K (Siersthal, France)
Staff Sergeant Oliver T. Tramel, Company L (Lemberg, France)
Staff Sergeant William D. Warren, Company E (Bitche, France)
Staff Sergeant William J. Whitaker, Company H (Bitche, France)

Sergeant Floyd W. Baker, Company L (Bitche, France)
Sergeant William C. Bissell, Company E (St. Prayel, France)
Sergeant Lloyd R. Cain, Company E (Hottviller, France)
Sergeant Raymond P. Chaty, Company G (Goetzenbruck, France)
Sergeant Hyman Cohen, Company I (Bitche, France) (Posthumous)
Sergeant John T. Edwards, Company A (Bitche. France)
Sergeant James B. Hazen, Company G (Jagstfeld, Germany)
Sergeant Marion D. Jaycox, Company E (Goetzenbruck, France)
Sergeant Luther E. Landon, Company A (Ödheim, Germany)
Sergeant Thomas M. Light, Company I (Lemberg, France)
Sergeant Kenton Mace, Company F (Spitzberg Hill/Lambach, France)
Sergeant Allen L. Moon, Company H (Soucht, France) (Posthumous)
Sergeant Clarence F. Nichols, Jr., Company E (Bitche, France)
Sergeant Russell M. O'Brien, Company A (Reyersviller, France)
Sergeant Stanley V. Ostrow, Company E (Hagenbach, Germany)
Sergeant Gerald G. Sather, Company E (St. Prayel, France)
Sergeant Alvadis Taber, Jr., Company A (Rimling, France) (Posthumous)
Sergeant Edward H. Trutter, Company K (Heilbronn, Germany) (Missing in Action)
Sergeant Joseph Zarabet, Company F (Reyersviller, France)

Corporal Robert J. Enright, Company F (Jagstfeld, Germany)
Corporal Edward C. Glavich, HQ Company/2d Battalion (Reyersviller, France)
Corporal Adolph Kravets, Company A (Untergriesheim, Germany)
Corporal Arthur J. Lentsch, Anti Tank Company (Schorndorf, Germany)
Corporal Lewis L. Moore Company H (Soucht, France)

Technician 4th Grade Harold S. Horrigan, Medical Detachment (Bitche, France)
Technician 4th Grade Irving Hunger, Medical Detachment (Raon L'Etape, France) (Posthumous)

Technician 5th Grade Fred B. Hart, Medical Detachment (Reyersviller, France)
Technician 5th Grade Burton B. Logan, Medical Detachment (Weiler, Germany)
Technician 5th Grade Samuel A. Mole, Medical Detachment (La Trouche, France) (Posthumous)
Technician 5th Grade Ellis Medvin, Medical Detachment (Reyersviller, France) (Posthumous)
Technician 5th Grade Samuel J. Tyree, Medical Detachment (Bad Wimpfen, Germany) (Posthumous)

Private First Class Earle L. Adams, Company B (Lemberg, France) (Posthumous)
Private First Class Frederick J. Arheit, Company K (Heilbronn, Germany) (Posthumous)
Private First Class Sherburne C. Austin, Company A (Ödheim, Germany) (Posthumous)
Private First Class Sidney J. Baeschlin, Company L (Bitche, France) (Posthumous)
Private First Class Francis J. Bailey, Company B (Lemberg, France)
Private First Class Lewis M. Barley, Medical Detachment (Guising, France)
Private First Class John J. Barry III, Medical Detachment (Heilbronn. Germany)
Private First Class Austin C. Bowen, Company E (Soucht, France)
Private First Class Zorro A. Bradley, Company K (Reyersviller, France)
Private First Class James J. Brown, Company L (Bitche, France)
Private First Class Victor A. Carlucci, Medical Detachment (Bitche, France)
Private First Class Clifford J. Clyburn, Company G (Jagstfeld, Germany) (Missing in Action)
Private First Class Mike Colalillo, Company C (Willsbach, Germany)
Private First Class Paige K. Curtis, Company M (Heilbronn, Germany) (Posthumous)
Private First Class Alfred E. Deck Company H (Lembach, France)
Private First Class Henry F. DeForge, Medical Detachment (Soucht, France)
Private First Class Frank V. DePiazza, Company G (Jagstfeld, Germany) (Missing in Action)
Private First Class Howard F. Dolphin, Company G (Soucht, France) (Posthumous)
Private First Class Robert M. Duncan, Company E (Jagstfeld, Germany)
Private First Class Ralph B. Eckles, Company G (Jagstfeld, Germany)
Private First Class Kirg D. Elledge, Company I (Lemberg, France)
Private First Class George E. P. Farah, Anti Tank Company (Lemberg, France)
Private First Class Arthur L. Fletcher, Company I (Eschenau, Germany) (Posthumous)
Private First Class William M. Folds, Jr., Company A (Ödheim, Germany) (Missing in Action)
Private First Class Robert A. Fraser, Company A (Talheim, Germany)
Private First Class Richard L. Friday, Company H (Goetzenbruck, France)
Private First Class Jack P. Friedman, Medical Detachment (Raon L'Etape, France)
Private First Class Robert J. Funari, Company L (Heilbronn, Germany) (Posthumous)
Private First Class Richard Glass, Company G (Raon L'Etape, France) (Posthumous)
Private First Class Robert P. Hagenberger, Company H (Jagstfeld, Germany)
Private First Class Alfred C. Hansen, Company L (Lemberg, France)
Private First Class Allen T. Henderson, Company B (Urbach, France)
Private First Class Henry F. Hochevar, Company G (Soucht, France) (Posthumous)
Private First Class Herbert C. Horn, Company G (Schorbach, France)
Private First Class Clarence Jackson, Company L (Heilbronn, Germany)
Private First Class William F. Jacopi, Company H (Soucht, France)
Private First Class John M. Kasun, Company B (Bitche, France)
Private First Class John L. Kearfott, Company L (Bitche, France) (Posthumous)
Private First Class Robert L. Kirkland, Company E (Affaltrach, Germany)
Private First Class Clayton E. Landahl, Company C (Neuhütten, Germany)
Private First Class Walter Lester, HQ Company/2d Battalion (Lemberg, France)
Private First Class William F. MacDonald, Company K (Reyersviller, France)
Private First Class William Herbert E. Manning, Company E (Bitche, France)
Private First Class William Lloyd B. Marshall (Reyersviller, France)
Private First Class William Charles R. Matheny, Company F (Jagstfeld, Germany)
Private First Class Martin T. McInerney, Company A (Ödheim, Germany) (Missing in Action)
Private First Class Howard A. McKinley, Company L (Heilbronn, Germany)
Private First Class Russell T. McLean, Company G (Puberg, France) (Missing in Action)
Private First Class Robert E. Miller, Company E (Rimling, France) (Posthumous)
Private First Class Clarence Milsaps, Company F (Goetzenbruck, France)
Private First Class Bernard H. Moeller Company H (Hottviller, France)
Private First Class William J. Moisan, Company G (Jagstfeld, Germany)
Private First Class Walter E. Morgan, Company B (La Trouche, France)
Private First Class Robert C. Mullen, Company K (Raon L'Etape, France)
Private First Class Robert L. Napier, Company M (Bitche, France) (Missing in Action)
Private First Class Lew N. Ngor, Company L (Heilbronn, Germany) (Missing in Action)
Private First Class Leland H. Plagge, Company A (Ödheim, Germany) (Missing in Action)
Private First Class John P. Pozzi, Company A (Oberheimbach, Germany)
Private First Class Philip P. Reilly, Company F (Reyersviller, France)
Private First Class Michael M. Ribinsky, Company I (Heilbronn, Germany) (Posthumous)
Private First Class Maynard W. Roisen, Company B (Bitche, France)
Private First Class Sidney G. Rosenberg, Company K (Heilbronn, Germany) (Posthumous)
Private First Class Joseph A. Rudolph, Company E (St. Prayel, France)
Private First Class Joseph F. Sadowski, Company C (Guising, France)
Private First Class Fergus Saucier, Company G (Jagstfeld, Germany)
Private First Class John A. Scheller, Jr., Company E (Goetzenbruck, France)
Private First Class Hilbert Scholten, Company E (Goetzenbruck, France)
Private First Class Victor M. Seijo, Company L (Heilbronn, Germany) (Missing in Action)
Private First Class Ernest V. Simeone, Company L (Heilbronn, Germany)
Private First Class John P. Smith, Company B (Bitche, France) (Missing in Action)
Private First Class Roy Smock, Anti Tank Company (Schorndorf, Germany)
Private First Class Dominic Spinnelli, Medical Detachment (Wilsbach, Germany) (Posthumous)
Private First Class Thomas R. Streiff, Jr., Company C (Bitche, France) (Missing in Action)
Private First Class Joseph M. Surmanek, Company F (Soucht, France)
Private First Class Theodore L. Swager, Company G (Goetzenbruck, France)
Private First Class Thomas G. Sweet, HQ Company/2d Battalion (Heuchlingen, Germany)
Private First Class James Vargo, Company A (Ödheim, Germany)
Private First Class Joseph P. Vranisky, Company H (Soucht, France) (Posthumous)
Private First Class Lawrence Wachtel, Company G (Huberg, Germany)
Private First Class John H. Walk, Company F (Oberheimbach, Germany)
Private First Class William W. Warren, Company K (Bitche, France)
Private First Class James A. Wharton Company F (Jagstfeld, Germany) (Posthumous)

Private Michael J. Annicchiarico, Medical Detachment (Raon L'Etape, France)
Private Raymond W. Cook Company C (Bitche, France) (Missing in Action)
Private Hayden O. Evans, Jr., Company I (Heilbronn, Germany)
Private Charles S. Goodrich Company A (Bitche, France) (Posthumous)
Private Charles R. King, Company B (Reyersviller, France)
Private Peter A. Medaglia, Company H (Soucht, France) (Posthumous)
Private Jay V. Montie, Company C (Etival, France) (Posthumous)
Private Clarence C. Reinhard Company C (Etival, France) (Posthumous)
Private Carroll B. Westfall, Company C (Willsbach, Germany)
Private Clettus V. Whitten, Company A (Ödheim, Germany) (Missing in Action)


*Units of assignment if/as indicated in The Story of the Century and the latest 100th Infantry Division Association roster; corrections or additional information are welcome. For corrections regarding unit of assignment, please contact the Website Manager at aegis@bedford.net.

Requests for additions or changes to the list should be forwarded to Mr. Bob Tessmer, Chairman, 100th Infantry Division Association Website Committee, at RTess32@aol.com. If the request involves an addition, please be prepared to submit copies of authorization documents, or page numbers from The Story of the Century containing confirmation of award.

Back

Home